PRZYTULANKA – DLACZEGO JEST TAKA WAŻNA DLA DZIECKA?

Przywiązanie do przytulanki pojawia się zwykle w okolicach drugiego półrocza w życiu dziecka i mija do 6-go roku życia. Ulubieniec zwykle jest miękki, tak by można było się do przytulić, przyjemny do gryzienia i łatwo chłonący zapachy (np. mamy lub domowych pieleszy). Główną rolą przytulanki jest zapewnienie bezpieczeństwa, gdy nie ma obok rodzica.

Po co dziecku właściwie przytulanka?

Przytulanka początkowo zastępuje rodzica, który przecież nie zawsze może przytulić czy wziąć na ręce. Daje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja, bo zawsze maluchowi towarzyszy. Przytulanka ułatwia także zasypianie, dziecko może się w nią wtulić i poczuć bezpiecznie nawet, gdy nocuje poza domem. Nie ma też lepszego lekarstwa na smutki czy choroby niż ulubiona zabawka. Zabranie przytulanki w obce miejsce (lekarz, przedszkole, wizyta u cioci) pozwala na przezwyciężenie lęku przed nowym otoczeniem. Dziecku łatwiej jest odnaleźć się w nowym miejscu, gdy ma przy sobie dobrze znaną rzecz. Ukochany miś nie tylko jest najwierniejszym przyjacielem, ale także potrafi dziecko wiele nauczyć.

Maluch podczas przytulania, spania uczy się wyrażania emocji. Okazuje czułość, szacunek, troskę o druga osobę. Ukochany pluszak może być wzorcem do naśladowania np. wystarczy podczas zabawy pokazać dziecku na przykładzie przytulanki, jak zachować się w danej sytuacji. Dziecko dbając o przytulankę, uczy się również samodzielności, np. podczas karmienia czy ubierania lali nabywa ważnych umiejętności potrzebnych również jemu. Wspólna zabawa z przytulanką rozwija wyobraźnię dziecka i często można zaobserwować jak to maluch uczy misia, instruując, jak powinien się zachować (kiedy podziękować, jak umyć ząbki, jak trzymać łyżkę). Przytulanka jest zawsze, niezależnie od pory dnia, więc można zawsze na nią liczyć. Dlatego początkowo jest pocieszaczem i „czymś” do przytulania a potem stopniowo towarzyszem zabaw. Nie należny dziecku wzbraniać posiadania takiego przyjaciela, a raczej zachęcać do zabawy nim, co zapewne zaprocentuje w przyszłości. Niejedna z mam zapewne przechodziła zagubienie Przytulanki. To często prawdziwa tragedia i powoduje u dziecka ogromną rozpacz. Trzeba zdać sobie sprawę, że przytulanka dla dziecka jest szczególnie ważna i jej utrata może być sporym niemiłym przeżyciem. Dlatego najlepiej zabezpieczyć się na wszelki wypadek i mieć w domu drugi identyczny egzemplarz. Lepiej, by zastępczy przyjaciel był często używany, tak by zniszczenia były choć w niewielkim stopniu równe. Dzieci są bardzo spostrzegawcze i potrafią odróżnić starą zabawkę od nowej. Jeśli jednak zdarzy się tak, że nie mamy zastępczego przyjaciela trzeba okazać dziecku w tym czasie mnóstwo ciepła i czułości, tak by choć w niewielkim stopniu wynagrodzić stratę . Z racji iż przytulanka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu małego człowieka, nie trzeba się martwić, że dziecko zbyt mocno się do niej przywiązuje. Jest to okres przejściowy, który szybko minie a ukochana przytulanka zostanie tylko miłym, ale jakże ważnym wspomnieniem z dzieciństwa.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *