ŁÓŻECZKO DLA NOWORODKA – JAKIE KUPIĆ

Łóżeczko dla noworodka występuje najczęściej w dwóch rozmiarach: 120×60 cm lub 140×70 cm. Posiada drewniane szczebelki, aby dziecko z niego nie wypadło. Dobrze dobrane łóżeczko dla niemowlaka zapewni mu spokojny, zdrowy sen, a ograniczenie liczby dodatkowych elementów w łóżeczku zwiększy jego bezpieczeństwo.

Jak wybrać łóżeczko dla noworodka?

Najlepiej kupić łóżeczko dla dziecka tylko z pionowymi szczebelkami, bez żadnych poziomych dodatków. Dobrze by było aby było to łóżeczko atestowane – przebadane pod kątem odległości szczebelek, ich elastyczności, wytrzymałości pod względem ciężaru i ucisku w poszczególnych miejscach. Wielkość łóżeczka zależy bardziej od wielkości pomieszczenia, w którym będzie spało dziecko. 

Co to jest nietrzymanie moczu?

Dobór odpowiedniego materaca dla noworodka jest również bardzo ważny. Materac powinien być dość twardy, gdyż taki będzie najzdrowszy dla kręgosłupa dziecka. Twardy materac zmniejsza ryzyko, że maluszek zapadnie się, odwróci główkę i zacznie oddychać wydychanym przez siebie powietrzem (jest to uznawane za możliwą przyczynę zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej). Materiały wewnątrz materaca powinny być przepuszczające powietrze i najlepiej sztuczne. Naturalne materiały, takie jak trawa morska czy kokos, mogą uczulić maluszka. Lepiej sprawdzi się na przykład pianka poliuretanowa. Pokrowiec materaca powinien być wykonany z bawełny.

Co powinno się znaleźć w łóżeczku?

W łóżeczku dla noworodka powinno się znajdować jak najmniej przedmiotów. Syndrom nagłej śmierci łóżeczkowej pojawia się między innymi z powodu dodatkowych przedmiotów znajdujących się wewnątrz łóżeczka dziecka. One mogą ograniczyć dopływ tlenu maluszkowi.

Ochraniacz nie jest elementem niezbędnym w łóżeczku maluszka w początkowym etapie jego rozwoju. W późniejszym czasie pełni rolę ochronną przed uderzeniami dziecka w boki łóżeczka, szczebelki, jak również podczas jego zabawy w łóżeczku. W łóżeczku dziecka powinien się znaleźć materac, prześcieradło (najlepiej na gumce), ewentualnie pokrowiec zatrzymujący wilgoć lub antybakteryjny.

Są pediatrzy, odradzają stosowanie pościeli dla dziecka – rekomendują używanie śpiworków lub cieplejsze ubranie maluszka. Takie podejście chroni dziecko przed naciągnięciem sobie na twarz kołdry czy poduszki i w ten sposób eliminuje się ograniczenie dopływu powietrza.

Estetycznym dodatkiem nad łóżko może być także baldachim. Należy jednak pamiętać, aby regularnie go prać – kurz osiadający w pobliżu dziecka nie jest dla maluszka zdrowy.

Rate this post

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *